Гідроцефалія та арахноїдальні кисти


Гідроцефалія (водянка мозку) – захворювання, яке може бути вродженим (у дітей) та надбаним (у дорослих). Характеризується порушенням продукції, всмоктування та циркуляції спиномозкової рідини (ліквора) в шлуночковій системи мозку. Може виникнути внаслідок перенесеної черепно-мозкової травми, гострого порушення мозкового кровообігу, запальних захворювань мозку та мозкових оболонок.

Симптоматично водянка мозку проявляється сильним головним болем (може бути нудота, блювота), порушенням свідомості від приглушення до коми (безсвідомого стану), порушенням ходи, функції тазових органів, порушення зору. Погіршуються пам‘ять, працездатність, розумові функції. З‘являються сонливість, загальна слабкість.

Діагностичними методами, що дозволяють виявити хворобу, є магнітно-резонансна та компьютерна томографії. Також необхідним є огляд окуліста для виключення застійних явищ на очному дні.

Лікування гідроцефалії, як правило, хірургічне. Встановлюється спеціальна шунтуюча система, яка відводить надлишок рідини з шлуночкової системи мозку. Тип системи і вид хірургічного втручання підбирається індивідуально нейрохірургом і залежить від вида водянки та супутніх захворювань. Довготривале існування водянки може призвести до сліпоти та стійких психічних розладів. При своєчасному зверненні і правильно підібраному лікуванні хворі повертаються до попереднього життя.

Арахноїдальні кісти головного мозку – вроджені або набуті утворення в порожнині черепа. Мають вигляд порожнини заповненої кістозною рідиною, яку виробляють стінки кісти. В більшості випадків арахноїдальні кісти вроджені, як результат недорозвитку однієї або декількох ділянок мозкової речовини. Надбані кісти виникають в наслідок перенесених патологічних процесів в головному мозку.

Діагностуються кісти за допомогою комп’ютерної або магнітно-резонансної томографії і, як правило, є випадковими знахідками.

Більшість кіст лікування не потребують, тому що не викликають стиснення та зміщення (дислокації) мозкових структур. Хірургічного лікування потребують ушкоджені внаслідок травми кісти, що утворюють субдуральні гідроми (накопичення рідини над півкулями мозку), викликають дислокаційні зміни (стиснення і зміщення мозку) або є причиною виникнення судомних нападів (епілепсії).

Стиснення мозку проявляється порушенням свідомості, слабкістю і почуттям оніміння в кінцівках, головним болем, нудотою, блювотою.

Хірургічне лікування полягає в проведенні лікворошунтуючої операції – відведення рідини з кістозної порожнини за допомогою спеціальної системи. Результати лікування задовільні, хворі повертаються допопереднього життя.

 
   
 
  тел. +38 097 420 51 40
  e-mail: neurotrauma@list.ru
 
 
Rambler's Top100
СКП софт маркет Ремонт компьютеров Диагностика автомобилей